576 388 500

EKO-GIPS | blog

Zwyżki możemy podzielić na wiele rodzajów z uwagi na ich przeznaczenie. W trakcie selekcji zwyżki rekomenduje się zapoznanie z poniższym artykułem. Istotne jest, iż podest, zwyżka i podnośnik koszowy są maszynami spełniającymi tożsamą funkcję. Rozróżnienie następuje w przypadku konkretnego zastosowania.

Jaki silnik: elektryk czy klasyczny spalinowy

Ważną różnicą jest to, że podesty, podnośniki koszowe, zwyżki wyposażone mogą być w silniki elektryczne, gdzie energia gromadzona jest w bateriach. Bateria pozwala na pracę podnośnika koszowego przez określony czas, po którym należy albo naładować baterię od nowa, albo wymienić ją na nową.

Inaczej jest w przypadku zwyżek, które wyposażone są w silniki spalinowe. Działają bowiem one jak samochody z silnikiem diesla lub benzynowym. Sam rodzaj silnika spaleniowego w zwyżkach zależy od danego modelu.

Silnik elektryczny w podnośniku koszowym należy wybrać w sytuacji, gdy pracę na wysokości planujemy wykonywać w zamkniętym pomieszczeniu, np. w hali lub budynku. Wynika to z faktu, że silnik elektryczny nie emituje dodatkowego hałasu oraz nie generuje spalin szkodzących zdrowiu, zwłaszcza gdy takie spaliny kondensowane są w zamkniętym pomieszczeniu z ograniczonym dostępem do świeżego powietrza. Z kolei podnośniki koszowe lepiej wykorzystywać do prac na zewnątrz, nieopodal zabudowań, gdzie nie ma problemu z dostępem do benzyny.

W dalszej części publikacji przedstawimy Państwu kolejne różnice między podnośnikami koszowymi. 

Rozróżniamy wiele różnych podnośników koszowych. Przykładowo: podesty teleskopowe wysuwają się i składają, jak teleskop. Mają one jedno ramię, mogące być wysuniętym nad przeszkodą. Dzięki temu ułatwiają one pracę na wysokości ponad rzeczoną przeszkodą. Różnica między podestem teleskopowym a teleskopowym łamanym sprowadza się do tego, że jedno ramię w podeście teleskopowym zostało podzielone na segmenty. Dlatego taki podest ustawić pod przeszkodą i dostać się dzięki niemu w miejsce nad tą przeszkodą. Na skutek tego zwyżki teleskopowe są przydatnymi w trudno dostępnych miejscach na wysokościach.

Inaczej jest z kolei w przypadku podestów nożycowych, które zbudowane są z wielu par nożyczek połączonych ze sobą. Wykorzystuje się je, aby umożliwić dostęp wielu osób do jednego miejsca tuż nad podestem do pracy, tj. przy mostach, wiaduktach, myciu szyb czy zmianie żarówki.

Podest teleskopowy

Rodzaj podwozia - gąsienicowe czy kołowe

Podłoże decyduje o rodzaju zastosowanego podnośnika koszowego. W przypadku pracy w trudnym terenie, grząskim gruncie, warto rozważyć zastosowanie zwyżki gąsienicowej, aby umożliwić swobodne poruszanie się na obszarze frontu robót. Gąsienice sprawiają, że podnośnik koszowy nie ugrzęźnie w błocie oraz będzie stabilny na śniegu.

Z kolei napęd kołowy zwykły wykorzystywany jest w innych miejscach. Co ważne ma to miejsce na utwardzonym gruncie, ponieważ zwyżka kołowa umożliwia pracę wewnątrz obiektów. W pomieszczeniach często znajdują się powierzchnie, których nie można uszkodzić, dlatego zwyżka kołowa będzie bezpieczniejsza w takim wypadku. 

Podnośniki koszowe zaliczane do urządzeń z zakresie podestów ruchomych. Określa się tym pojęciem zwłaszcza zwyżki oraz podnośniki koszowe, ale także jest ono stosowane w celu opisu urządzeń takich jak podnośniki nożycowe różniące się od nich swoją konstrukcją. Zwyżki, podnośniki koszowe itp. Podlegają dozorowi technicznemu, z tego powodu ich obsługa wiąże się z koniecznością posiadania uprawnień nadawanych przez Urząd Dozoru Technicznego.

UDT ma również siedzibę w Rzeszowie, gdzie weryfikuje uprawnienia operatorów zwyżek na terytorium Rzeszowa. Podnośnik koszowy to urządzenie techniczne przeznaczone do podnoszenia towarów i pracy na wysokości, w szczególności w zakładach pracy oraz przy pracach budowlanych, magazynowych, transportu bliskiego, montażowych, dekoracyjnych, pielęgnacji zieleni i innego rodzaju.

Mają one charakter urządzeń stacjonarnych lub mobilnych. Każde z nich posiada swoją własną charakterystykę.

Serdecznie zapraszamy do współpracy, gdyż oferujemy najwyższej jakości usługi z zakresu zwyżek, podnośników koszowych jak i prac na wysokości w Rzeszowie oraz na całym podkarpaciu.

Lorem ipsum dolor sit amet, pri quaeque facilisis vulputate te, pri et soluta persecuti, vis no blandit noluisse. Tractatos deseruisse id nec, nam ea postulant vulputate. Duo ea nobis ponderum accommodare. Eum ex affert audire denique, sed labore labores ad.

Munere suscipiantur vituperatoribus eu his. At his velit essent repudiare. Cu omnium docendi fabellas his. Ad altera interpretaris sit, lorem assum moderatius ex est, ut vix latine explicari. Sit constituam conclusionemque cu, no mutat brute placerat ius, ex affert ridens eum.

SKONTAKTUJ SIĘ Z EKO-GIPS

EKO-GIPS | kontakt

EKO-GIPS
NIP: 813-232-30-98

Rzeszów, 35-006
ul. Jana i Jędrzeja Śniadeckich 5

+48 576 388 500
+48 603 945 632

jan.cyran [małpa] gmail.com

FORMULARZ KONTAKTOWY